Zwycięstwo i cztery podia Hondy Civic WTCC na udane rozpoczęcie sezonu

dodano: 06.04.2016

Honda w PolsceKierowcy Hondy w wyśmienitym stylu rozpoczęli w miniony weekend sezon mistrzostw świata samochodów turystycznych FIA WTCC. Zawodnicy startujący modelem Honda Civic WTCC na francuskim torze Paul Ricard wywalczyli aż cztery podia, w tym zwycięstwo w wyścigu otwarcia.

 

Po triumfie Roba Huffa w pierwszym wyścigu sezonu, w kolejnym na dwóch niższych stopniach podium stanęli Tiago Monteiro i Norbert Michelisz z ekipy Castrol Honda World Touring Car Team. Honda prowadzi dzięki temu w klasyfikacji producentów.


Tiago, który zakwalifikował się do startu na drugiej pozycji, początkowo spadł na trzecie miejsce, ale szybko zaczął naciskać Yvana Mullera. Tuż za jego plecami jechał Norbert, który imponująco przebił się z szóstej na czwartą lokatę. Obaj kierowcy Hondy poradzili sobie z Mullerem w drugiej połowie wyścigu, sięgając odpowiednio po drugie i trzecie miejsce na mecie.

Dzięki czwartej i trzeciej pozycji w pierwszym wyścigu Tiago i Norbert po weekendzie we Francji zajmują odpowiednio drugie i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców.


Zwycięzca pierwszego wyścigu Rob Huff tym razem został wypchnięty poza tor w pierwszym zakręcie przez rywala, który wkrótce został przez sędziów za swój manewr ukarany.W efekcie Rob spadł z dziewiątego na ostatnie miejsce, ale mistrz świata WTCC z 2012 roku nie zamierzał się poddawać. Choć jego Civic uległ uszkodzeniom, Huff pokazał determinację, odrabiając dziesięć pozycji w 16 okrążeń i finiszując na szóstej lokacie.

 

Dzięki wcześniejszemu zwycięstwu oraz bohaterskiej postawie w drugim wyścigu, po pierwszej rundzie Rob jest trzeci w klasyfikacji generalnej, zaledwie punkt za Tiago i pięć oczek za liderem.

 

Dzięki najszybszemu kółku wykręconemu w drodze po zwycięstwo, Rob otrzymał także nagrodę TAG Heuer Performer Award, przyznawaną autorowi najszybszego okrążenia wyścigowego weekendu.

 

Druga runda WTCC odbędzie się na torze Slovakia Ring na Słowacji w dniach 16-17 kwietnia.

 

 

Honda w Polsce„To najlepsze rozpoczęcie sezonu z możliwych - dodał Tiago Monteiro. - Mój start do głównego wyścigu był niezły, ale nie tak dobry jak kilku rywali. Potrzebowałem czasu aby przebić się na drugie miejsce, ale upłynęło to pod znakiem dobrego ścigania.


Myślałem, że wywalczenie drugiej pozycji będzie trudniejsze, ale nasz samochód był bardzo szybki i udało mi się. Co prawda nie wygrałem, ale druga lokata to także świetny wynik. Przede wszystkim ten weekend, w tym czwarta pozycja w pierwszym wyścigu, pokazał, że nasza ciężka praca podczas zimowych testów opłaciła się."

 

„To wspaniały dzień - przyznał Norbert Michelisz. - Moim celem było wywalczenie podium i udało mi się to dwukrotnie. Nie pamiętam ostatniego takiego weekendu w moim wykonaniu. Bycie członkiem fabrycznej ekipy Hondy w taki dzień jak dzisiaj to coś niesamowitego. Jestem bardzo podekscytowany przed resztą sezonu.


Moje tempo podczas głównego wyścigu było niezłe. Mogłem też sporo zyskać po starcie. Później postanowiłem oszczędzać opony i zaatakować na finiszu, co pozwoliło mi sięgnąć po trzecie miejsce. Moje tempo nie było jednak tak szybkie jak Tiago."

Honda w Polsce„To było bardzo dobre rozpoczęcie sezonu - podsumował szef zespołu Alessandro Mariani. - Cała trójka naszych kierowców pokazała przez cały weekend świetne tempo, co daje nam solidną bazę, na której możemy budować udany sezon.


W klasyfikacji generalnej producentów prowadzimy z przewagą jednego punktu, a cała nasza trójka jest także wysoko w klasyfikacji kierowców. Mamy więc wiele powodów do zadowolenia."

 

„To dla Hondy wyśmienity początek sezonu WTCC - dodał lider projektu WTCC w dziale badań i rozwoju Hondy, Daisuke Horiuchi. - Zajęliśmy cztery miejsca na podium na sześć możliwych, co potwierdza postępy, jakich dokonaliśmy w przypadku silnika i podwozia modelu Civic WTCC. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych rundach także będziemy w stanie walczyć o zwycięstwa w wyścigach oraz o tytuł mistrzowski w klasyfikacji producentów."